NAŠE SLUŽBY

PRÍSTROJOVÁ DIAGNOSTIKA

Na kompletné hodnotenie postury používame vysoko sofistikované a moderné diagnostické zariadenia od medicínskej firmy Sensor Medica, ktorá sa špecializuje na hodnotenie postury. Diagnostiku začíname vždy hodnotením samotného stavu nohy pomocou 3D laser footscanu. Sledujeme tvar pozdĺžnej klenby, priečnej klenby, valgozitu a varozitu členkových kĺbov, ale aj akékoľvek odchýlky od fyziologického stavu samotnej nohy pacienta. Vyšetrenie pokračuje analýzou rozloženia tlakov chodidiel v stoji a pri chôdzi na baropometrickej plošine. Na hodnotenie stability tela využívame posturografiu. Diagnostiku ukončujeme 2D videografiou, ktorá poukáže na akékoľvek odchýlky držania tela od fyziologickej normy na základe antropometrických bodov. 

KINEZIOTERAPIA                                                                                                                                        

Kinezioterapia patrí medzi základné zložky komplexnej fyzioterapeutickej liečby. Liečba pohybom je indikovaná pri rôznych ochoreniach a poškodeniach pohybového aparátu. Pri realizácii kinezioterapie sa zameriavame na konkrétnu diagnózu a cvičenie individuálne prispôsobujeme klientovi. V rámci kinezioterapie sa zameriavame na terapiu plochonožia detí a dospelých podľa vývojovej kineziológie, cvičene pri diagnóze Hallux Valgus, terapia oslabenia hlbokého svalového systému, cvičenie pri chybnom držaní tela, cvičenie pred a po ortopedických a traumatologických zákrokoch, terapia pri bolestiach krčnej a driekovej chrbtice. Pri cvičení využívame rôzne pomôcky ako: BOSU, fitloptu, nestabilné plošiny, theraband, TRX, Propriomed, SM systém a iné. 

MANUÁLNA TERAPIA                                                                                                              

Manuálna terapia predstavuje cielenú, pre kĺby šetriacu a nebolestivú liečebnú techniku, ktorú spolu s kinezioterapiou fyzioterapeut využíva  pri liečbe funkčných, reverzibilných porúch pohybového aparátu. Jedná sa o špeciálne manuálne techniky, ktorými sa analyzujú a lokalizujú poruchy pohybu v oblasti periférnych a medzistavcových kĺbov. Získaný nález slúži ako východisko k manuálnym, terapeutickým postupom, ktoré vykonáva fyzioterapeut vo forme mobilizačných techník. Tieto techniky sa používajú na zmiernenie bolestí za účelom mobilizácie obmedzeného pohybu, ak sú spôsobené reverzibilnou funkčnou poruchou kĺbu alebo svalov prislúchajúcim k tomuto kĺbu.

KINEZIOTAPING                                                                                                                    

Kineziotaping, je v súčasnosti veľmi populárny a využívaný v oblasti fyzioterapie, športu, prevencie, podpory liečby poúrazových stavov a ošetrenie akútnych stavov.  Správnou aplikáciou vhodnej techniky kineziotapu na postihnutú oblasť aktivujeme reflexnú odpoveď organizmu s cieľom odstrániť patologické zmeny, čím umožníme pohybovému aparátu návrat k správnemu funkčnému stavu.

BANKOVANIE                                                                                                                                            

Bankovanie dôkladne detoxikuje celý organizmus. Z hľadiska fyzioterapie sa bankovanie využíva predovšetkým na znižovanie bolesti a liečenie svalových spazmov. Zároveň ale uvoľňuje stuhnuté svaly chrbta, nôh a ramien. Zmierňuje bolesti chrbta a lieči svalové spazmy; uvoľňuje svalstvo; zmierňuje zápalové stavy pri pooperačných stavoch, zápaloch šliach či kĺbov; blahodárne pôsobí na lymfatický, imunitný aj nervový systém; pozitívne ovplyvňuje vnútorné orgány (obličky, žalúdok, slezinu, pečeň, žlčník, pohlavné orgány); zlepšuje krvný obeh, čistí krv a pozitívne vplýva na činnosť srdca; pomáha pri reumatizme či anémii.

TENS

Transkutánna elektroneurostimulácia, je osobitá forma nízkofrekvenčnej elektroterapie. Je to liečba prostredníctvom aplikácie bifázických pulzných prúdov s impulzami kratšími ako 1 ms., čo vylučuje riziko popálenia. Využíva sa na nefarmakologické tlmenie rôznych druhov bolestí, najmä v pohybovom systéme. Doba aplikácie je obvykle 20 minút, v závislosti od druhu TENS to môže byť ale i podstatne dlhšie (60 min. až niekoľko hodín). Mechanizmus účinku sa vysvetľuje prostredníctvom vrátkovej teórie, čo znamená "zablokovanie" neurónových receptorov bolestí endorfínmi. Procedúra je pacientami dobre tolerovaná a pre optimálny účinok je potrebná približne trojtýždňová liečba. U akútnych stavoch sa odporúča denná aplikácia, u chronických 1-3x týždenne.

Laseroterapia

Liečba laserom je časť svetloliečby. Laserové svetlo je nosičom energie, ktorú je schopné odovzdať pri dopade na ožarovanú plochu. Využíva opakované impulzy úzkeho zväzku monochromatického svetla a hlboko zasahuje do povrchovej časti tkanív, kože a slizníc. Je životabudičom pre bunky (zlepšuje bunkové dýchanie, spevňuje bunkové steny - fotónová reakcia, zlepšuje minerálnu rovnováhu, má silné protizápalové, protibolestivé, protibakteriálne a protivírusové účinky, upokojujúce účinky - uvoľňuje kŕče a zmenšuje opuchy).

Indikácie:

  • kožné choroby (akné, vypadávanie vlasov, popáleniny, otlaky, zápaly kože, ekzémy, pooperačné jazvy, lišaje, strie)
  • kĺbové choroby (poúrazové, pooperačné, reumatické, degeneratívne, opuchy)
  • poruchy žliaz a svalov (syndrómy z preťaženia, poúrazové a pooperačné stavy)
  • stomatologické bolesti, afty, herpesy
  • hematómy (modriny)
  • laserová akupunktúra

Ultrazvuková terapia

Ultrazvukové vlny pri prechode na kožu cez ošetrujúcu hlavicu vyvolávajú vibrácie okolitého tkaniva, najmä takého, ktoré obsahuje kolagén. Zvýšená vibrácia spôsobuje produkciu tepla v tkanive. Teplo môže pomôcť pri redukcii bolesti a svalových spaziem a môže zároveň urýchliť proces liečenia.
Liečba ultrazvukom sa obyčajne aplikuje použitím malej kovovej hlavice, ktorá vysiela ultrazvukové vlny. Hlavica sa plynule pohybuje po pokožke po dobu približne 3-5 minút. Liečbu môžete opakovať 1-2 krát denne pri akútnych poraneniach alebo menej častejšie pri chronickej bolesti.

Dávka ultrazvuku sa môže líšiť buď intenzitou alebo frekvenciou ultrazvukových vĺn. Jednoducho povedané pri nižšej frekvencii prenikajú ultrazvukové vlny hlbšie do tkaniva, a preto sa používa v takých prípadoch, keď je poranené tkanivo vo väčšej hĺbke. Naopak, vyššia frekvencia sa používa na ošetrenie poranení bližšie pod povrchom kože.

Liečivé a masážne účinky ultrazvukovej terapie majú dve hlavné výhody. Po prvé zvyšujú prietok krvi v ošetrovanej oblasti a tým sa zrýchľuje proces liečenia, po druhé zmierňujú opuchy, ktoré sú hlavným zdrojom bolesti.

Jednou z najväčších výhod ultrazvukovej liečby je to, že znižuje čas liečby istých druhov poranení mäkkého tkaniva.

• Ultrazvuk podporuje obnovenie tkaniva v postihnutej oblasti, čím urýchľuje čas potrebný na rozloženie zápalového procesu.

• Ultrazvuk môže stimulovať produkciu väčšieho množstva kolagénu - hlavnej zložky mäkkého tkaniva v šľachách a väzivách.

• Ultrazvuk podľa všetkého zlepšuje rozpínavosť zrelého kolagénu, a môže tak mať pozitívny vplyv na jazvy, ktoré sa zvyčajne objavujú po zranení.
 

PROCES VYŠETRENIA